Humántudományi Kar 2025/1

35 év – ennyi idő alatt egy kis ötletből nagy közösség, egy álomból valóság lett

Örömmel köszöntjük Önt az Egyetemünk és ezen belül is a Humántudományi Kar Alumni Hálózatának tagjaként! Büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan közösség részesei lehetünk, amely az évek során számtalan kiváló szakembert adott a világnak a pedagógusképzés, magyar és idegen nyelvek és kultúrák, bölcsészettudományok és társadalomtudományok területén.

35 – Egy különleges évforduló, amely visszatekintésre és új lendületre hív mindannyiunkat.

1990-ben a rendszerváltás történelmi időszaka adott lendületet a nehézvegyiparra szakosodott veszprémi szakegyetemnek, hogy merjen nagyot álmodni: Így Tanárképző Kart alapít és angol-kémia szakos tanárokat képez. A történelmi időszak lelkes hangulata ellenére a kihívás óriási volt: bölcsészeti és tanárképzési programokat elindítani egy olyan egyetemen, ahol korábban még sosem volt példa hasonlóra, mindez félelmetesen idegennek tűnt.

Az első évfolyam 19 nappali és 54 levelező tagozatos angoltanár szakos hallgatóval indult, a következő tanévet pedig már 117 nappalis és 119 levelezős hallgató kezdte meg. Ekkor, a hagyományos ötéves tanárképzés mellett elindult az orosztanárok hároméves átképzése angol-, később némettanárokká, idővel szakpárban is, és önállóan megjelent a hittan-, a számítástechnika-, a környezettan- és a franciatanári szakterület is. Tíz évvel az alapítás után, a 2000-ben kezdődő tanévben 1711 hallgató kezdte meg tanulmányait a Karon, amely Modern Filológiai és Társadalomtudományi, majd 2024-ben Humántudományi Karra változtatta nevét.

A veszprémi tanárképzés különlegessége, hogy végzettjeink között kevés volt a pályaelhagyó. A veszprémi modell titka részben az volt, hogy a Kar egyik alapítója, Bárdos Jenő mellett a tanárképzés országosan elismert szaktekintélye, Orosz Sándor vállalta a Pedagógia és Pszichológia Tanszék megalapítását és vezetését. Irányítása alatt egy korszerű, gyakorlatorientált oktatási-nevelési szemlélet formálódott, amely közelebb hozta a tanárjelöltek képzését az iskolai valósághoz. Ebben az időszakban a „PePszi” tantárgyak, a szakmetodikai kurzusok és a tanárszakosok számára máshol nem kínált olyan kurzusok, mint a Petőfi Színház színészeinek közreműködésével tartott Beszéd-, ének- és mozgástechnika, valódi unikumnak számított.

A 2000-es évek változásai azonban ismét megújulásra késztették mind a veszprémi tanárképzést, mind a Kar alapító és alaptanszékét, az Angol Tanszéket (ma Angol-Amerikai Intézet). Az angol-kémia szak iránt az érdeklődés megkopott, és amikor erre lehetőség volt, indult az egyetemi képzést előkészítő egyéves, úgynevezett post-secondary képzés, a 3, 4 és 5 éves, a Bologna-rendszer bevezetése után pedig az alapszakra ráépülő 2 éves tanárképzés. Nagyjából 20 évvel az alapítás után pedig visszatértünk az 1990 előtti 5 éves osztatlan tanárképzéshez.

Ami változatlan azonban, az a szakdidaktikában sokkal magasabb igényeket támasztó iskolaközeli képzés, a tanítás gyakorlatközpontú megközelítése, a diákok, a tanulói autonómia és a tanulási élmény központba helyezése, valamint az oktatók körében a folyamatos szakmai fejlődés és a rendszeres önértékeléssel összehangolt csapatmunka melletti elkötelezettség.

35 évvel ezelőtt egy álom született – ma egy büszke közösség ünnepel.

És a büszkeségünk nem alaptalan, hiszen Navracsics Judit dékán asszony vezetésével az elmúlt 7 évben a pedagógusképzés mellett a nyelvészeti terület erősödésével Többnyelvűségi Nyelvtudományi Doktori Iskolánk ad lehetőséget a tanulmányok legmagasabb szintre emelésére. Az anglisztika, germanisztika, fordító és tolmács szakok mellett, az alkalmazott nyelvészet, a pedagógia és a neveléstudomány, a mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő mesterszak, a közösségszervezés, az óvodapedagógia, a tanító szakokkal bővült a kínálat. Mindezeket támogatják a társadalomtudományi képzések, mint a kommunikáció és médiatudomány, a politikatudomány, a nemzetközi tanulmányok vagy a 2024-ben indított terület- és városfejlesztés mesterszak és a pszichológia alapszak. Ez utóbbi szakkal az egyetemünkön egy új pszichológiai iskola kezdte meg működését 2024 szeptemberében, megemelve az utóbbi időben kicsit csökkenést mutató nappalis hallgatói létszámainkat.

Mi történik most a Karon?

Az elmúlt években Karunk oktatási és kutatási tevékenysége folyamatosan fejlődött, és az alábbi kulcsterületeken értünk el jelentős előrelépéseket:

· Innovatív pedagógusképzés: Korszerű módszertani képzéseink az oktatás digitalizációjára és a különböző korosztályok igényeire fókuszálnak.

·        Nyelvészeti kutatások: Kiemelkedő eredményeket értünk el a két- és többnyelvűség, a nyelvi diverzitás, a fordítástudomány terén.

·        Kutatócsoportjaink interdiszciplináris projekteket indítottunk, amelyek a kultúra, az identitás és a fenntarthatóság kérdéseit vizsgálják.

·        Társadalmi kihívásokra reflektáló kutatásaink – például a globális egyenlőtlenségek, a közösségi kapcsolatok, a klímaválság, a környezeti fenntarthatóság, mesterséges intelligencia terén – az elméleti és gyakorlati megoldások fejlesztését célozzák.

·        A Balaton Egyetemeként részt veszünk regionális, a térséget fejlesztő, támogató kutatásokban is, csatlakoztunk a Balaton Kutatóközpont projektjeihez.

Képzéseink mindegyike korszerű oktatásmódszertani és szakmai háttérrel lehetőséget ad a jövő generációinak arra, hogy felkészüljenek a gyorsan változó munka világának elvárásaira.  Az oktatást támogató infrastruktúránk egyik büszkesége az éppen átadás előtt álló médiastúdiónk, amely nemcsak a hallgatóknak ad lehetőséget gyakorlati képességeik fejlesztésére, hanem az oktatók számára is támogatást biztosít a tananyagok korszerűsítésére, digitalizálására.

Fontosnak tartjuk kiemelni azt is, hogy képzéseink tudományos kutatásokon alapulnak, probléma- és gyakorlatorientáltak. Az tanítás során folyamatosan szem előtt tartjuk az egyéni és csoportszintű jóllét elősegítését, különös figyelmet fordítva az egyéni fejlesztési igényekre és a tehetséggondozásra.

Legyen újra a közösség része!

Hálásak vagyunk a Karunkat támogató alumni közösségért, és szeretnénk Önnel is szorosabbra fűzni a kapcsolatot! Ehhez az alábbi lehetőségeket kínáljuk:

· Alumni események: Vegyen részt találkozóinkon, szakmai műhelyeinken és előadásainkon!

·         Mentorprogram: Segítse jelenlegi hallgatóink szakmai fejlődését saját tapasztalatai megosztásával!

·         Kutatási együttműködések: Csatlakozzon kutatócsoportjainkhoz!

·         Legyen támogatója innovatív projektjeinknek!

·         Hírek és publikációk: Tájékozódjon Karunk legújabb eredményeiről, és ossza meg velünk saját sikertörténeteit!

Ünnepeljünk együtt!

35 évvel ezelőtt egy álom született – ma egy büszke közösség ünnepel. 35 éves lett a Humántudományi Kar (korábban Tanárképző Kar, majd Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar). 

Szeretettel meghívjuk Önt a Humántudományi Kar évfordulós eseményeire, ahol találkozhat egykori oktatóival, hallgatótársaival, és megoszthatja velünk véleményét, tapasztalatait..

Eseményeink között szerepelnek tudományos konferenciák, többek között:

1.  A Nemzetközi Pedagóguskonferencia, amely a határon túli, pedagógusképzéssel foglalkozó egyetemeket is megszólítja, és hagyományteremtő szándékkal jön létre a Tanárképző Központ szervezésében 2025. június 6–7-én.  A tudományos diskurzus célja az, hogy a tapasztalatok, a jó gyakorlatok napvilágra kerüljenek, gazdát cseréljenek; határon innen és túl közös projektek, kutatócsoportok jöjjenek létre a köznevelés, a pedagógus-utánpótlás, pedagógus-továbbképzés, tehetséggondozás érdekében. Emellett fontos cél, hogy mód nyíljon a tanárszakos hallgatók mobilitása előmozdításának előkészítésére: nemzetközi kapcsolatok keresésére a tanulás, oktatás, kutatás, részképzés területein; lehetőség legyen ösztöndíjak, nemzetközi tudományos műhelyek, közös pályázatok kialakítására.  A hallgatóság között örömmel látjuk Önt is a konferencián, és kérjük, mentse el a dátumot naptárjában! 

2.    2025. júniusában a 35 éves Angol-Amerikai Intézet hagyományos KertyParty-jára invitálja jelenlegi és már végzett hallgatóit.

3.  A 2022-ben első ízben sikeresen megvalósult kari Alumni Találkozót ismét megszervezzük 2025 szeptemberében. Kérjük, hogy értesítse volt csoporttársait, hogy ősszel minél többen ünnepelhessünk együtt. 

4. Egyéb rendezvényeink között szerepelnek szakmai workshopok, dokumentumfilm-fesztivál, kötetlen beszélgetések a Pannon Kultúrklubban az egyetem jelenlegi hallgatóival és oktatóival. 

Köszönjük, hogy Ön is hozzájárult Karunk történetéhez. Reméljük, hogy az ünnepi évfordulón ismét találkozhatunk, és együtt formálhatjuk tovább a jövőt!

Bejegyzés megosztása: